Britterna dricker te flera gånger om dagen men eftermiddagsteet, traditional afternoon tea, är nog den mest kända testunden. Den gamla traditionen har alltid andats överklass.
Läs mer >
Ett ögonblick…
Underbart luftiga petit-chouer fylls med fikon och cheddarost. Dessa läckerheter passar både till eftermiddagste och bubbel.
På ett genuint brittiskt eftermiddagste bubblar det givetvis engelskt mousserande vin i glasen. Earl Grey-te med bergamottarom serveras i de finaste kopparna.
1 dl vatten
50 g smör
1 dl vetemjöl
2 ägg
Fyllning:
100 g cheddarost
2 fikon
färsk timjan
Koka upp vattnet och smöret i en kastrull. Tillsätt vetemjöl. Rör om med en trägaffel tills degen bildar en fast "boll". Låt svalna.
Tillsätt äggen ett i taget medan du vispar kraftigt med elvisp. Vispa i 2 minuter efter att du tillsatt det andra ägget.
Lägg degen i en spritspåse. Spritsa degen i små högar på bakplåtspapper. Du kan också fördela degen i högar med hjälp av två skedar. Receptet ger ca 16 petit-chouer.
Grädda i ugn i 200 grader cirka 20–25 minuter. Öppna inte luckan under de första 15 minuterna. Låt petit-chouerna svalna.
Dela de svalnade petit-chouerna och fyll dem med skivade fikon och cheddarost. Garnera med timjan.
Receptet räcker till 16 petit-chouer. Tips: Överblivna petit-chouer kan frysas.
Recept Mika Rampa, foto Antti Raatikainen, dryckesförslag Taina Vilkuna och Anri Lindström